Apple

Apple, Artan Rekabet Nedeniyle AirPods Üretimini Azaltıyor

AirPod’lar, iyi yapılmış bir çift gerçek kablosuz kulaklıktır ve oldukça popüler görünüyorlar. Ancak, Nikkei’den gelen yeni bir rapor Apple’ın depolarında çok sayıda AirPod olduğunu öne sürdüğü için, düşündüğünüz kadar iyi satmıyorlar.

Aslında rapor, Apple’ın bu yıl AirPods üretimini önemli miktarda azaltmayı planladığını da söylüyor.

Apple’ın AirPod’larında Neler Oluyor?

Nikkei’nin birden fazla anonim kaynaktan geldiğini söylediği rapora göre Apple, tedarikçilerine AirPod’ların üretimini yüzde 25-30 oranında azaltmalarını emrediyor.

Başlangıçta Apple’ın 110 milyon adet AirPod üretmesi bekleniyordu, ancak rapor doğruysa şirket 2021’de 75 ila 85 milyon arasında kablosuz kulaklık üretecek ve bu da orijinal tahminlere göre ciddi bir düşüş olacak.

AirPod’ların [ambarlardaki] envanter sayısı ve mağaza içi stokları şu anda yüksek … ve talep beklendiği kadar güçlü değil.

Pazar payı hızla düşse bile Apple, kablosuz kulaklık alanında hala baskın marka olmaya devam ediyor. Counterpoint’in Ocak ayında yayınlanan bir rapora göre, Apple’ın pazar payı dokuz ayda yüzde 41’den yüzde 29’a düştü.

Apple’ın aşırı envanterinin nedeni, muhtemelen çok daha fazla markanın Apple’dan daha cazip fiyatlarla kablosuz kulaklıklar sunmasıdır. Maliyetin bir kısmına uygun kulaklıklar yapan çok sayıda bütçe dostu marka mevcut.

Elbette, AirPod’lar muhtemelen diğer markalara göre daha kaliteli ses veriyor ve Apple adı altında üretiliyorlar, ancak tüketicileri daha ucuz modeller seçmekten uzak tutmak için yeterli değil.

Şu anda Xiaomi, en çok satan ikinci kablosuz kulaklık. Apple’ın bir tık altında, ancak Apple’ın pazar payının yarısına sahip. Üçüncü sırada, pazarın yalnızca yüzde beşi ile Samsung geliyor.

AirPod’ların Geleceği

Apple, kablosuz kulaklık alanında kesinlikle rekabet üstünlüğünü kaybediyor, ancak zayıf olmaktan uzak. Hala birinci sırada ve AirPods 3 ufukta, bu da Apple’a satış açısından kesinlikle ciddi bir artış sağlayacak.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %