Android

Android WebView Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Farklı Android uygulamaları sebepsiz yere çöktüğünde, ana suçlulardan biri genellikle Android Sistem Web Görünümü’dür. Bunun nedeni, birçok Android uygulamasının bu bileşeni kullanmasıdır. Ancak Google’ın Android Sistem Web Görünümü nedir, ne işe yarar ve neden bu kadar önemlidir?

Android WebView Nedir?

Android System WebView, Android uygulamalarının özel bir tarayıcı açmadan web içeriğini kendi içlerinde görüntülemesine izin veren bir sistem bileşenidir. Başka bir deyişle, Android System WebView, yalnızca uygulamaların web içeriğini göstermesi için ayrılmış bir web tarayıcı motoru veya gömülü bir web tarayıcısıdır.

Google’ın her yerde bulunan tarayıcısı Chrome, Android Sistem Web Görünümü’nü destekler.

Android System WebView uygulaması genellikle çoğu Android akıllı telefona önceden yüklenmiştir. Bu şekilde, uygulama içinde internet içeriği oluşturmak için onu kullanmaya başvuran her geliştirici, uyumluluk sorunları hakkında herhangi bir uyarıda bulunmadan bunu yapabilir.

Android WebView Ne İşe Yarar?

Gmail, Twitter veya Reddit uygulamaları gibi birçok Android uygulaması genellikle internetten içerik görüntüler. Google, geliştiricilerin Android System WebView aracılığıyla uygulamalarında internet içeriği oluşturmasını kolaylaştırdı.

Bu, Android geliştiricilerine sıfırdan yüzlerce hatta binlerce satır kod yazmak için harcayabilecekleri çok zaman kazandırır. Bunun yerine, web içeriğini uygulamalarının içinde oluşturmak için tek yapmaları gereken birkaç satır WebView kitaplık kodu eklemektir ve kullanıma hazırdır. 

Android WebView Devre Dışı Bırakmak Güvenli mi?

Hayır. Ve kendinize Android Sistem Web Görünümü’ne ihtiyacınız olup olmadığını soruyorsanız, kısa cevap evet, ihtiyacınız var. WebView, ilk günlerdeki gibi artık Android’in bir parçası olmasa da, bu onun kullanışlı olmadığı anlamına gelmez. Google, Android 10’dan başlayarak WebView’ı temel işletim sisteminden ayırdı. Ayrı bir uygulama olması, bunun gerekli olmadığı yönünde bir sezgi verebilir, öyledir.

Ancak bir istisna var. Android Sistem Web Görünümü’nü Android 7.0, 8.0 ve 9.0’da ciddi sonuçlar olmadan devre dışı bırakabilirsiniz. Android’in bu sürümlerinde, Chrome, WebView görevlerinin arkasındaki ana sürücüydü. Ancak Android’in sonraki ve önceki sürümlerinde WebView’ü etkin bırakmak güvenlidir.

Uygulamayı kaldıramasanız da, isterseniz WebView’ı devre dışı bırakabilirsiniz. WebView’ü devre dışı bırakmanın bazı Android uygulamalarının performansını etkileyebileceğini unutmayın.

Aynı şekilde, WebView içinde bir hata varsa, bileşeni kullanan tüm Android uygulamaları kontrolden çıkar.

Android System WebView ayrıca casus yazılım veya bloatware değildir, bu nedenle, genel olarak, uygulamalarınız çökmediği sürece, bunun için endişelenmenize gerek yoktur.

Android Sistem WebView Çökmeleri Nasıl Onarılır

Birçok Android uygulamasının aynı anda çökmesi olağan bir durum değildir. Ancak, bunu yaşarsanız, sorun WebView’de olabilir. Android uygulamalarınız kilitleniyorsa, sorunu çözmek için şunları yapabilirsiniz.

1. Android Sistemi WebView Uygulamasını ve Chrome’u güncelleyin

Yapmanız gereken ilk şey, hem Android System WebView hem de Chrome’u güncellemektir. Mart 2021’de Google, System WebView uygulamasında, bileşeni kullanan tüm Android uygulamalarının beklenmedik bir şekilde çökmesine neden olan bir güncelleme yayınladı.

Android Sistem Web Görünümü’nü nasıl güncelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  1. Play Store’da Android System WebView uygulamasına gidin.
  2. Uygulamayı Kaldır Seçeneği görürseniz, WebView’ün en son sürümünü zaten kullanıyorsunuz demektir. Uygulamayı Güncelle görürseniz, uygulamanızı güncellemek için dokunun.
  3. Cihazınızı yeniden başlatın.

Aynısını Google Chrome için de yapmalısınız.

Not: Google, bazı uygulamalardan veri kaybına neden olabileceğinden, WebView güncellemelerinin kaldırılmasını önermemektedir. Ancak umutsuz durumlarda, bu, uygulama çökmelerinden kurtulmak için tek çözümünüz uygulamayı kaldırmak olabilir.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %