Android

Android İşletim Sisteminin Artıları ve Eksileri

Android, dünyadaki en popüler mobil işletim sistemidir. 2008’de piyasaya sürülmesinden bu yana tanınmayacak kadar değişti ve şimdi şimdiye kadar yapılmış en iyi telefonlardan bazılarına güç veriyor.

Ama onu bu kadar popüler yapan nedir ve hangi sorunların hala düzeltilmesi gerekiyor? Android’in avantaj ve dezavantajlarına bir göz atıyoruz.

Android Akıllı Telefonun En İyi 5 Avantajı

Bir Android akıllı telefon kullanmanın faydaları çoğunlukla bir bireyin ihtiyaçlarına göre özneldir, ancak genel olanlar aşağıdaki gibidir.

1. Play Store Dışından Uygulamaları Elde Edebilirsiniz

Google Play Store’da aradığınız uygulamayı bulamazsanız, cihazınıza bağlı olarak telefon ayarlarınızda sadece birkaç dokunuşla onu atlayabilirsiniz.

Bir Android akıllı telefona sahip olmak size Play Store dışı uygulamaları yükleme özgürlüğü verir. Play Store’da yalnızca en iyi Android uygulamalarını yüklemekle sınırlı değilsiniz, üçüncü taraflardan da yükleyebilirsiniz.

APKPure.com ve APKMirror.com gibi mağazaları hemen hemen her Android cihazında kullanabileceğiniz genellikle güvenli alternatif uygulama mağazalarıdır.

İOS sistemi, bilinmeyen kaynakları yüklemenizi engeller, bu nedenle her zaman Apple’ın yaptıklarıyla ve sizin kullanmak istemedikleriyle sınırlısınız.

2. Pek Çok Donanım Yeniliği

Android sistemli cihazların tüketicilere sunabileceği çok sayıda donanım yapılandırması vardır. Seçtiğiniz işlemci, pil boyutu, RAM miktarı veya depolama alanı ve bellek kartı kullanımı gibi çıkarılabilir depolama desteği elde edersiniz.

Çok çeşitli boyutları, şekilleri ve özellik kümelerini kapsayan seçenekler vardır. Esnek telefonlar, ekran içi parmak izi tarayıcıları ve açılır selfie kameraları gibi çoğu donanım yeniliği de Android’den geliyor.

https://youtu.be/_czbV1Jx8XQ

3. Genişletilebilir Bellek

Depolama alanınızı doldurmak, genişletilebilir bellek desteğiyle birçok Android telefon için sorun değildir. Hafıza kartları gibi çıkarılabilir depolama sayesinde, Android kullanıcıları ihtiyaçlarını desteklemek için rahatlıkla ek bellek depolama alanı yerleştirebilirler. En sevdiğiniz uygulamaları, fotoğrafların ve videoların yanı sıra bir hafıza kartına kaydedebilirsiniz.

Bununla birlikte, tüm telefonlar, bazı cihazlar ekstra belleği desteklemez. Seçtiğin

4. Widget’lar

Widget’lar, takvim ve hatırlatıcıları, hava durumu tahminleri, ilgili haber başlıkları ve çok daha fazlası gibi hemen bilmek istediğiniz uygulamalar veya bilgiler içindir. Bazıları hızlı bilgi almak içindir; diğerleri, medya uygulamalarınız gibi kullanışlı kontroller sunar.

İOS akıllı telefonların widget’leri olmasına rağmen, Android’ler çok daha karmaşık ve yeteneklidir. En az miktarda kaydırma ve dokunma ile önemli bilgilere erişmenizi sağlar.

5. Çeşitli Telefon Seçenekleri

Bildiğiniz gibi Android, dünya çapında çok çeşitli akıllı telefon markalarına hitap eden bir işletim sistemidir. Bu, cihazlardan bolca seçim yapabileceğinizi unutmayınız.

Her marka, markasını ve hedef pazarlarını yansıtacak farklı donanım ve özellikler sunar. Android akıllı telefonlar boyut, telefon depolama alanı, kamera pikselleri, pil ömrü, stil ve daha fazlası açısından farklılık gösterir. Bütçeniz ne olursa olsun veya ne kadar büyük bir ekrana ihtiyacınız olursa olsun, uygun bir Android cihaz bulacaksınız.

Android Akıllı Telefonun En İyi 5 Dezavantajı

Android akıllı telefon kullanmanın dezavantajlarını bilmek sizi yolun farklı bir tarafına götürebilir. Aşağıdakiler, bir Android sisteminin en hoş olmayan özellikleridir.

1. Donanım Kalitesi Karışık

Konu seçimler olduğunda “ne kadar iyi” diye düşünebilirsiniz; ancak, istediğiniz tüm özelliklerin ve donanımın zaten mevcut olduğu kompakt ve sağlam bir Android akıllı telefon bulmak size çok pahalıya mal olabilir.

Android’in farklı akıllı telefon markalarıyla olan geniş ortaklığı nedeniyle, kalite kontrolünü sürdürmek zor. Daha önce hiç duymadığınız birçok marka var, çoğu zaman haklı nedenlerle.

Bazı Android akıllı telefonlar bir pazarlık anlaşması gibi görünebilir, ancak o kadar da harika olmayabilir. Birçok ucuz telefon, donanımla ilgili sınırlamalar veya yazılım artık güncellenmediği için bir yıldan fazla dayanmaz.

2. Bir Google Hesabına İhtiyacınız Var

Google hesabınız yoksa neden Android akıllı telefon kullanasınız? Bir Google hesabı olmadan telefonunuzdan en iyi şekilde yararlanamazsınız. Özellikle uygulama yükleme, içerik indirme veya yaptığınız diğer etkinliklerde hesabınızın kullanılmasını gerektirir. Google hesabınız tarafından yedeklenmesi gerekir.

İOS telefon sistemi, akıllı telefondaki etkinlikleri doğrulamak için Apple Kimliğini kullanır. Android işletim sistemi Google tarafından yapıldığından, hizmetleri büyük ölçüde ona tamamen bağlıdır. Ve doğru, çoğu insan bu konuda iyidir. Ancak bazı insanlar Google olmadan telefon kullanmayı tercih ediyor.

3. Güncellemeler

Apple iPhone’larını yıllarca desteklerken, çoğu Android cihazı en fazla bir veya iki yeni işletim sistemi güncellemesi alacak. Birçok ucuz model hiç almayacak.

İşletim sistemi güncellemelerine sahip olmak güzel olsa da, daha büyük bir sorun, telefonların güvenlik güncellemelerini almayı bırakması veya hiç almamasıdır. Android, sistemdeki güvenlik açıklarını gidermek için resmi olarak aylık güvenlik yamaları alır. Bazı telefon üreticileri bunları ayda bir veya iki ayda bir dağıtır, ancak telefonunuz artık güncelleme almadığında, hızla bir güvenlik riski haline gelebilir.

4. Uygulamalardaki Birçok Reklam

Kullanıcıları rahatsız eden bir diğer şey de Android’de, özellikle de düşük maliyetli olanlarda açılan reklamlardır. Play Store’u her açtığınızda, her yerde reklamlar vardır. Daha ucuz birkaç telefon, bildirimlerde reklam görüntüleyebilir.

Bu bir değiş tokuş. iOS uygulamaları genellikle daha az reklam içerir, ancak aynı zamanda uygulamalar için ödeme yapmanın kabul edildiği bir kültürdür. Android’de trend, uygulamaları ücretsiz olarak edinme yönünde çok daha fazla.

5. Bloatware’e Sahipler

Çoğu Android cihaz üreticisi, telefonlarına kendi uygulamalarını yükler. Bazen zaten var olan bu yinelenen işlevler. Örneğin, Samsung gibi bazı Android markalarının, satın alma sırasında Gmail uygulamasına da sahip oldukları kendi posta uygulamaları veya Chrome standart olduğunda farklı bir tarayıcı vardır.

İhtiyaç duymadığınız yerleşik uygulamaları devre dışı bırakabilmenize rağmen, çoğu durumda bu uygulamaları kaldıramazsınız. Herhangi bir depolama alanını geri kazanmaz, ancak uygulama çekmecenizdeki herhangi bir dağınıklığı gidermenize yardımcı olur.

Android’in Artıları ve Eksileri

Android, iyi bir nedenden ötürü en popüler mobil işletim sistemidir. Kullanımı kolaydır, milyonlarca uygulamaya sahiptir ve yeniliklerle doludur. Ve 100 $ ile 1000 $ arasında değişen fiyatlarla, herhangi bir bütçeyle herkes tarafından erişilebilir.

Elbette mükemmel değil ve gelecekte düzeltilmesini istediğimiz kusurları var. Ancak platformun esnekliği, bu arada sorun yaşasanız bile düzeltilmesinin kolay olduğu anlamına gelir.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %