Android

Android Cihazlar için Neden Artık Özel Bir ROM’a İhtiyacınız Yok

Android telefon son yıllarda çok daha iyi hale geldi, bu yüzden artık özel bir ROM’a ihtiyacınız var mı?

Geçtiğimiz yıllarda, çoğu Android meraklısı telefonlarını rootluyor ve özel bir ROM’u flaş atıyorlardı. Yeni cihazlarda bile norm buydu.

Ama artık bu değişti. Köklendirme eskisinden daha az önemli hale geldi, peki ya özel ROM’lar? Bir Pixel, Xiaomi veya OnePlus cihazını sahibi isenz, yeni bir ROM’un yüklemesi fayda sağlayacak mı? Hadi bir bakalım.

İnsanlar Neden ROM Kullanıyor?

Özel ROM’ların altın çağının geçtiğini söylemek doğru. Android telefonlar, piyasanın bütçe bandındaki cihazlar bile her zamankinden daha iyi.

Ama yine de bir amaca hizmet ediyorlar. İşte özel bir ROM yüklemeyi düşünmenizin ana nedenleri.

Güvenlik ve İşletim Sistemi Güncellemeleri

Üreticiler güncelleme konusunda pek iyi sayılmazlar. Büyük bir üreticiden amiral gemisi bir cihazınız (veya iyi bir orta seviye) varsa, iki büyük Android güncellemesinin yanı sıra iki ila üç yıllık güvenlik yamaları bekleyebilirsiniz. Eğer giriş seviyesi bir akıllı telefona sahip iseniz pek bir şey beklemeyiniz.

Android güncellemelerine sahip olmamak sinir bozucu. Yeni özellikleri ve performans geliştirmelerini kaçırırsınız. Ancak, güvenlik güncellemelerini almamak daha büyük bir endişe kaynağıdır.

Telefonunuz üretici tarafından terk edilmişse, güncel tutmak için tek seçeneğiniz özel bir ROM kurmaktır. Paranoid Android ve Lineage gibi ROM’lar geniş cihaz desteğine sahiptir, sık güncellemeler alır ve sisteminizin en kötü hatalarını düzeltir.

Gizlilik ve güvenlik

Telefonlarımızda çok büyük gizlilik ve güvenlik sorunları var. Bunlar, Huawei’nin ABD hükümeti ile olan karmaşık ilişkisinden, büyük miktarlarda kişisel veriyi her gün Google’a ve diğer kuruluşlara nasıl aktardığımıza kadar uzanır.

Ancak özel ROM’lar güvenli midir?

Güvenlik ve gizlilik endişelerinizi gidermenize yardımcı olabilirler. ROM’lar açık kaynaklıdır veya olmalıdır. Kod herkesin inceleyebilmesi için mevcuttur. Kendiniz analiz etme beceriniz olmasa bile, birinin endişelerini dile getireceğinden emin olabilirsiniz.

Lineage OS, uygulamaların verilerinizi nasıl kullanabileceğini kısıtlayan bir Gizlilik Koruması dahil olmak üzere yerleşik çok sayıda gizlilik denetimine sahiptir. Artı, isterseniz Google uygulamaları olmadan da kullanabilirsiniz.

Daha da sağlam korumalar için Copperhead OS’ye bir göz atın. Bu güvenlik merkezli ROM, öncelikle Google’ın kendi telefonlarında kullanılabilir.

Daha Ucuz veya Eski Telefonların Ömrünü Uzatırlar

Özel bir ROM’un diğer olası yararı, paradan tasarruf etmenize olanak vermesidir. ROM, yeni bir telefon satın almak yerine eski bir Android telefonu yükseltmenizi sağlar.

Bunlar, nadiren güncellenen ve genellikle üst düzey kardeşleri kadar iyi optimize edilmeyen telefon türleridir. Yavaş donanım konusunda yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Ancak daha yalın, daha az şişirilmiş bir ROM size bir performans artışı sağlamalıdır. Genellikle daha uzun pil ömrü için tasarlanmış yeni aygıt yazılımları da bulabilirsiniz.

Neden Özel ROM Kullanmamalısınız

Özel ROM’ların varlığı, kendisini Android’in ilk birkaç yılında oldukça dağınık doğasına borçludur. İOS’un cilasından veya performansından yoksundu ve her üreticinin oluşturduğu özel ürün yazılımı sürümleri yavaş ve şişmişti.

Ancak bu senaryo değişti. İPhone artık akıllı telefonlar için standart değil ve her telefonun yazılımı hala farklı olsa da, artık çok daha zevkli bir şekilde tasarlanıyorlar. Öyleyse özel ROM’lar şimdi alakalı mı? İşte onlardan kaçınmak için bazı nedenler.

Kamera Kötüleşebilir

Kamera, herhangi bir telefon için en büyük avantajlardan biridir ve karmaşıklıkları arttıkça, özel bir ROM’da uygulanması en zor yönlerden biridir.

Pek çok telefon kamerası artık çoklu lens kurulumlarına, süslü HDR efektlerine ve yüksek kare hızına sahip 8K videoya sahip. Bunların tümü, telefonun donanım yazılımının bir parçası olan onları sürmek için özel araçlara ihtiyaç duyar. İşlevselliği çoğaltmak için kaldırıp başka bir cihaza yükleyebileceğiniz hiçbir uygulama yoktur. Hepsini üçüncü taraf kamera uygulamalarıyla da değiştiremezsiniz.

Özel bir ROM yükleyerek orijinal ürün yazılımını değiştirin ve bu işlem sırasında kameranızın sürümünü düşürme olasılığınız yüksektir.

Oh, ve yanlış özel ROM’u seçerseniz, hızlı şarj desteği veya Android Pay gibi diğer özellikleri de kaybedebilirsiniz.

Kararlılık ve Güvenilirlik

Android’in ilk günlerinde telefonlar genellikle yavaş çalışıyordu. Yeniden başlatmadan birkaç günden fazla kullanmaya devam ederseniz durma noktasına gelirlerdi ve istediğinizden daha sık çökme eğilimindeydiler.

Bu durum artık giderilmiş durumda. Hız ve stabil söz konusu olduğunda üreticiler hala diğerlerinden daha iyi. Artık çoğu telefonun düzgün, sağlam ve yeterli pil ömrüne sahip olacağından emin olabilirsiniz.

ROM’lar, Lineage veya Resurrection Remix gibi en popüler olanların resmi derlemeleri sık sık güncellenir. Bunlar için düzenli bir iyileştirme kaynağı ve hata düzeltmeleri bekleyebilirsiniz. Ancak resmi olmayan yapılar veya o kadar popüler olmayan cihazlarda daha az bilinen ROM’lar için deneyimleriniz çok daha az olumlu olabilir.

Stok Android Artık En İyisi Değil

Samsung, Huawei veya HTC’nin şişirilmiş yazılımını, Android’in açık kaynak sürümüne dayalı bir ROM ile değiştirebilirsiniz.

Google uygulamaları paketini dahil edin ve saf bir Android cihaza benzer bir şeye sahip olursunuz. Google’ın Nexus telefonlarının inşa edildiği prensip budur.

Ancak stok Android artık Android’in en iyi sürümü değil.

Google bile bunu kabul ediyor. Şirketin Pixel telefonlarının en iyi kısımları saf Android değil. Kamera uygulaması, Google Assistant ve hızlı, basitleştirilmiş başlatıcı, tamamen özel yazılımdır. Google’a aittir ve geliştirilirler. Aslında, Pixel telefonların ürün sayfalarında Android’den neredeyse hiç bahsedilmiyor.

Android’in hala hızlı olduğu doğru, ancak daha gelişmesine ihtiyaç duyuluyor

ROM’lara Artık Gerek Yok

Özel ROM’ların en başta var olmasının ana nedeni, Android işletim sistemindeki bazı boşlukları doldurmaktı. Android’de o kadar uzun süredir eksik olan pek çok özellik vardı ki, bunları elde etmenin tek yolu yeni bir aygıt yazılımının yanıp sönmesiydi.

Diğer yardımcı programların yanı sıra, ROM’lar size şunları verir:

  • Uygulama izinleri üzerinde kontrol
  • Daha iyi güç yönetimi
  • Geliştirilmiş RAM yönetimi
  • Bildirimler üzerinde daha fazla kontrol
  • Birden çok kullanıcı hesabı
  • Bildirim gölgesinden mesajlara cevap verme yeteneği
  • Bir SD karta uygulama yükleme desteği

Bunların hepsi artık Android’in bir parçası ve hemen hemen her modern cihazda mevcut. Bloatware ile ilgili eski şikayetler bile çoğunlukla düzeltildi – ihtiyacınız olmayan tüm yerleşik uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz.

Artı, sadece yeni bir şey denemek için bir ROM’dan hoşlanıyorsanız, bunun yerine neden bir başlatıcı uygulamasını denemiyorsunuz? Kurulumu daha kolay ve daha güvenlidir ve istediğiniz kadar çok cihazı test edebilirsiniz.

Öyleyse Hala Özel ROM’lara İhtiyacınız Var mı?

Özel ROM’lara karşı durum büyüyor. Android’in belirgin bir eksik özelliği yoktur, stok üretici yazılımı her zamankinden daha iyidir ve bir ROM, telefonunuzun donanımından en iyi şekilde yararlanamayabilir bile.

Cevap basit görünüyor. Telefonunuz daha eski veya çok ucuzsa, stok ürün yazılımı bozuksa veya üretici tarafından terk edilmişse, özel bir ROM denemeye değer olabilir.

Ancak diğer herkes için – ister bir amiral gemisi, ister kaliteli bir orta sınıf, veya hatta bazı durumlarda uygun fiyatlı bir telefon kullanıyor olun, ister sahip olduklarınızdan memnun olun – özel bir ROM kullanmanın neredeyse hiçbir faydası yoktur.

Zaten bir ROM yüklediyseniz endişelenmeyin; stoğa geri dönmek kolaydır.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %